همه گیربکس‌های اتوماتیک و همه درایوهای کواترو یکسان نیستند. تیپترونیک ۸ سرعته یک گیربکس گشتاور عالی با سطح بالای تعویض دنده و رانندگی راحت است. تغییر سریع نرم، خود به‌ خود، سریع و بسیار انعطاف‌ پذیر است. آئودی از آن در بسیاری از مدل‌ها با موتورهای نصب شده به‌ صورت طولی استفاده می‌کند. به لطف هشت سرعت آن، دور در دقیقه پرش‌های کمی بین دنده‌ها وجود دارد و موتور همیشه نزدیک به نقطه بازده ایده ال خودکار می‌کند. کنترل گیربکس موقعیت‌های توقف و حرکت را تشخیص می‌دهد و به شما امکان می‌دهد رانندگی بسیار راحت را شروع کنید. گیربکس دوکلاچه  S-TRONIC  ترکیبی از کارایی گیربکس دستی و راحتی یک گیربکس اتوماتیک است. چنانچه با مشکلی برای این سیستم مواجه شدید برای تعمیر گریربکس آئودی حتما مراکز نمایندگی و تخصصی را برگزینید.

audi gearbox 1
تعمیرات گیربکس آئودی

گیربکس آئودی چیست؟ چه وظایفی دارد؟

چنانچه تا کنون با خودرویی با گیربکس اتوماتیک رانندگی کرده باشید، می‌دانید که دو اختلاف عمده بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی هست:
خودروهای دنده اتوماتیک فاقد پدال کلاچ هستند.
در خودروهای گیربکس اتوماتیک تعویض دنده وجود ندارد. وقتی گیربکس را به حرکت درمی‌آورید، همه چیز اتوماتیک است.
یک گیربکس اتوماتیک (به‌ علاوه مبدل گشتاور آن) و یک گیربکس دستی (با کلاچ) همین کار را انجام می‌دهند، اما به روش‌های کاملاً متفاوت. به نظر می‌رسد که عملکرد گیربکس اتوماتیک شگفت‌انگیز است!

audi gerbox 5
بررسی علایم خرابی گیربکس آئودی

ده نشانه از مهم‌ترین دلایل خرابی گیربکس آئودی

1.مایع گیربکس را از نظر نشتی بررسی کنید :
اگر اتومات می‌رانید و خودروی شما مشکل گیربکس دارد، در زیر به دنبال مایع گیربکس اتوماتیک باشید که وقتی آن را می‌کشید قرمز است. اگر سطح روغن پایین باشد، شروع به سوختن می کند، بنابراین می تواند قهوه ای یا سیاه باشد.
اگر سطح روغن گیربکس دستی پایین باشد، ممکن است در انتخاب دنده با مشکل مواجه شوید. روغن باید پر شود.
2. چراغ های هشدار روی داشبورد را بررسی کنید :
چراغ چک موتور روی داشبورد می تواند شما را از تعدادی از مشکلات از جمله گیربکس معیوب آگاه کند. این یک چراغ هشدار نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. سطح مایع خنک کننده، روغن و مایع گیربکس را بررسی کنید یا وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه مورد اعتماد ببرید.

 3.دنده‌ها واکنش‌پذیر  نیستند:
اگر در تعویض دنده‌ها مشکل دارید، احتمالاً گیربکس شما معیوب است.
اگر با ماشین اتوماتیک رانندگی کنید، متوجه می‌شوید که ماشین برای مدت طولانی در دنده پایین می‌ماند و اگر دستی را رانندگی کنید، بین انتخاب دنده جدید و تعویض دنده دوباره تأخیر خواهید داشت. یک خودرو می‌تواند با سرعت کمتری نسبت به افزایش دور شتاب بگیرد.
4.به هر صدای غیرعادی گوش دهید:
اگر صداهای غیرمعمولی از گیربکس خود می‌شنوید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. با این‌حال، این صداها می‌تواند ناشی از مشکلات دیگری باشد، شاید خرابی موتور، میل درایو یا اگزوز …

5.مراقب تکان‌های عجیب و ساییدگی باشید:

اگر با گیربکس وسیله نقلیه خود مشکل دارید، ممکن است متوجه شوید که وسیله نقلیه تکان می‌خورد، یا صدای ساییدگی دارد. .
علائم هشدار خودکار شامل تکان خوردن، لیز خوردن یا “ساییدگی” هنگام تعویض دنده است.
صداها و لرزش‌های بلند و ناگهانی احتمالاً در اثر خرابی پایه موتور و گیربکس ایجاد می‌شود.

 6.ممکن است صدای غرش عجیب داشته باشد:
صدای غرش گیربکس در حالت ظاهراً سالم به این معنی است که مایع گیربکس شما خراب است و باید تعویض شود گاهی اوقات این می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات بزرگ‌تر و بزرگ‌تر باشد، بنابراین منطقی است که از یک متخصص کمک بگیرید.
 7.بوی سوختگی شبیه لاستیک می‌تواند نشانه مشکل باشد:
اگر متوجه بوی سوختگی یا دود لاستیک شدید، ممکن است مشکل انتقال داشته باشید، به‌ خصوص اگر همراه با نشت مایع باشد.
اگر مایع گیربکس داغ باشد، گیربکس نمی‌تواند روغن موردنیاز خود را دریافت کند و اصطکاک موجب دمای بالا در چرخ‌دنده می‌شود.

8.ماشین در تعویض دنده مشکل دارد :
این می تواند ناشی از مایع انتقال نادرست یا کم، گرفتگی فیلتر، سنسور معیوب یا شیر برقی معیوب باشد.
9. مراقب باشید که دنده لیز نخورد :
لغزش دنده یک علامت هشدار دهنده است که گیربکس اتوماتیک یا دستی شما خراب است و نیاز به تعمیرگاه حرفه ای دارد.

 10. کشش کلاچ یک مشکل دیگر :
در خودروهای غیر اتوماتیک، کشش کلاچ زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک کلاچ و فلایویل هنگام فشردن پدال کلاچ به طور کامل باز نشده باشند. ممکن است متوجه تغییرات پر سر و صدای دنده یا مشکل در تعویض دنده ماشین خود به دنده اول یا عقب شوید.

audi
دلایل خرابی گیربکس آئودی

نتیجه این مقاله:

برای جلوگیری از بروز آسیب در گیربکس آئودی و سایر قطعات این خودرو توصیه می‌شود چکاپ و سرویس دوره‌ای خودرو آئودی را جدی گرفته و حداقل سالی یک‌بار برای انجام این کار به مراکز مدرن و حرفه‌ای مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده علائم خرابی گیربکس در خودروی خود، بهتر است هر چه سریع‌تر گیربکس آئودی را تعمیر کنید.