بنز یکی از خودروهای لوکس و گران قیمت در بازارهای ایران است. به دلیل ارزش و قیمت بالای این خودرو نگهداری از آن بسیار با اهمیت بوده و صافکاری و نقاشی تمیز آن یکی از دغدغه های اصلی دارندگان این خودرو می باشد. سالم ماندن خودروی بنز اولین اولویت صاحبان این خودروی لوکس است اما در صورت خرابی تعمیر آن به دست افراد کاربلد اهمیت زیادی دارد.

در طراحی و ساخت خودروی بنز تکنولوژِی پیشرفته ای بکار گرفته شده است. طراحی بدنه این خودرو به صورتی است که بر روی آن شیارها و برآمدگی هایی وجود دارد. این برآمدگی ها در برابر ضربات ناشی از تصادف حساس و آسیب پذیر هستند. به همین دلیل صافکاری و نقاشی بنز باید توسط شخصی با تجربه و کاربلد انجام شود. روشی که برای صافکاری خودروی بنز انجام می شود با توجه به میزان آسیبی که به بدنه خودرو وارد شده متفاوت می باشد. در ادامه انواع روش صافکاری بنز را معرفی می کنیم.

معرفی انواع روش های صافکاری بنز

صافکاری بدون رنگ و یا با رنگ برای بنز

زمانی که تصادف شدیدی رخ داده باشد و قطعات مختلف خودرو آسیب دیده باشند صافکار از این روش برای صافکاری بنز استفاده می کند. در این روش تمامی قطعات آسیب دید تعویض و در صورت نیاز رنگ می شوند. در این روش قطعات آسیب دیده تعمیر و ترمیم می شوند و بعد از رنگ بر روی خودرو نصب می گردند.

صافکاری خودروی بنز با مکش

این روش از صافکاری های بی رنگ است و در آن از دستگاه وکیوم استفاده می شود. وکیوم با قدرت مکنده ای که دارد قسمت های تو رفته خودرو را بیرون می آورد. در مواقعی که رنگ قسمت های تو رفته ریخته باشد بعد از بیرون آوردن آن را رنگ می زنند. این روش از صافکاری بنز جزو روش های راحت محسوب می شود اما نوع تجهیزات و تجربه فرد انجام دهنده در نتیجه کار بسیار موثر هستند.

صافکاری توسط لیزر برای خودروهای لوکس

لیزر از تجهیزات بسیار پیشرفته در انجام صافکاری خودرو است و به دلیل تکنولوژی خاصی که دارد کار صافکار را بسیار راحت می کند. یکی از معایب دستگاه لیزر برای صافکاری قیمت بسیار بالای آن می باشد. به همین دلیل تعداد محدودی از مراکز صافکاری مجهز به این دستگاه هستند. تمامی آسیب های وارد شده به خودرو در کوتاه ترین زمان و به راحتی توسط این دستگاه رفع می شوند.

صافکاری بنز توسط لیزر

صافکاری خودروی بنز با استفاده از چسب حرارتی

صافکاری با استفاده از چسب حرارتی جزو جدیدترین روش های این کار است و انجام آن باید توسط فردی ماهر انجام شود. در این روش به قسمتی که دچار آسیب شده چسب تزریق می شود و نیروی خلاف جهت فرورفتگی به آن منتقل می گردد و قسمت فرو رفته به حالت اولیه در می آید.

صافکاری بنز با استفاده از دستگاه مغناطیسی

این روش با ایجاد میدان مغناطیسی در قسمتی که دچار فرورفتگی شده است انجام می شود. با استفاده از یک آهن ربا و دستگاه مغناطیسی بر روی محل آسیب دیده قسمت تو رفته به حالت اولیه برمیگردد. وجود تجهیزات استاندارد برای انجام این روش مهم می باشد.

صافکاری بدنه ی بنز با استفاده از چکش زدن

چکش زنی یکی دیگر از روش های رایج برای صافکاری بنز است. انجام این روش همراه با ضربات چکش اتفاق می افتد به همین دلیل باید توسط فردی که مهارت لازم در این زمینه را دارد انجام شود. به دلیل قیمت و ارزش بالای بنز بهتر است قبل از انجام صافکاری با این روش صافکار ماهر و متخصص در این زمینه انتخاب شود.

درآوردن فرورفتگی های بدنه بنز با کشیدن بدنه

زمانی که آسیب وارد شده به خودرو خیلی زیاد نبوده و تنها قسمتی از بدنه دچار فرورفتگی شده باشد بهترین روش برای صافکاری کشیدن بدنه می باشد. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه شود انتخاب فردی است که در این زمینه تخصص داشته باشد. کشیدن بدنه بنز اگر توسط فردی کار نابلد انجام شود ممکن است به رنگ خودرو آسیب وارد شود.

درآوردن فرورفتگی های بدنه بنز با کشیدن بدنه

بتونه کاری  آخرین مرحله صافکاری

در بتونه کاری تمامی قسمت های کوچک و بزرگی که دچار فرورفتگی شده اند پر می شوند. بعد از پر کردن تمامی فرورفتگی ها توسط بتونه کاری فرایند نقاشی خودرو انجام می شود.

جمع بندی

همانطور که گفته شد روش های مختلفی برای صافکاری بنز وجود دارد. بسته به شرایط و میزان خسارت وارد شده به خودرو یکی از روش های صافکاری انتخاب می شود. مهم ترین نکته در انجام صافکاری انتخاب فردی ماهر است که از تجهیزات با کیفیت برای انجام این کار استفاده کند.